Karabin No. 8

Zamieszczamy następny artykuł naszego kolegi – Marka Czerwińskiego na temat karabinu Browning No 8. Tradycyjnie, zapraszamy do lektury.
Karabin No. 8.

Krótka historia starego Mosina

Kolejny artykuł naszego kolegi – Marka Czerwińskiego dotyczy karabinów Mosina. Zapraszamy do lektury.
Krótka historia starego Mosina.

Karabiny Lee-Enfield

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu naszego klubowego kolegi – Marka Czerwińskiego dotyczącego karabinów Lee-Enfield.
Karabiny Lee-Enfield.

PEEM

Zapraszamy do zapoznania się z bardzo ciekawym artykułem naszego klubowego kolegi – Marka Czerwińskiego dotyczącym historii peemów.

 

Ostatnie peemy pod nabój 7,62 x 25.

Pistolet TT

Pistolet skonstruowany prze Fiodora Tokariewa w roku 1930, wprowadzony do produkcji na szeroką skalę w roku 1933 w zakładach w Tule. Stąd też nazwa TT (Tuła,Tokariew). „Tetetka” pozostawała etatową bronią osobistą w armii Związku Radzieckiego do roku 1951, kiedy to wprowadzono na uzbrojenie „9 mm pistolet Makarowa”. Broń działa w oparciu o wykorzystanie energii krótkiego odrzutu lufy, posiada mechanizm uderzeniowy kurkowy z kurkiem zewnętrznym. Pistolet jest zasilany amunicją kal. 7,62×25 z jednorzędowego, 8-nabojowego magazynka.

CZ Shadow 2

Następca uznanej w środowisku strzelców dynamicznych „szadołki” SP 01. W stosunku do poprzednika Shadow 2 nieco przybrał na masie, zmianie uległ szkielet broni, poprawiono geometrię chwytu, ulepszono działanie mechanizmu spustowego skracając znacznie ruch jałowy i reset, wraz z wydłużeniem broni o 1 cm względem SP 01, wydłużyła sie również linia celowania. Dzięki tym zabiegom pistolet jest bardzo celny, stabilny i szybki, stanowiąc nową jakość w odniesieniu do swojego utytułowanego poprzednika.

Lee Enfield no 1 Mk III

Brytyjski karabin powtarzalny, wprowadzony do służby w roku 1907 pod nazwą SMLE Mk 1. Broń powstała w wyniku doświadczeń II wojny burskiej. Karabin okazał się na tyle udaną konstrukcją, że pozostawał na uzbrojeniu armii brytyjskiej i jej sojuszników zarówno w okresie obu wojen światowych, jak i w latach powojennych. Po wstrzymaniu produkcji karabinów Lee Enfield w Wielkiej Brytanii, kontynuowano ją w Indiach, gdzie trwała do wczesnych lat 80 – tych XX wieku.

Pistolet CZ SP 01 Shadow

Pistolet sportowy w kalibrze 9×19 Para, który został stworzony w odpowiedzi na potrzeby strzelców praktycznych IPSC. Broń działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, jest wyposażona w mechanizm uderzeniowy typu kurkowego oraz mechanizm spustowy SA/DA. Z racji swoich walorów pistolet zyskał pochlebną opinię pośród strzelców sportowych.